ZÁPASY ŽÁKŮ S FK ZNOJMO

SK Vojkovice "starší žáci" - FK Znojmo 2:3
V průběhu prázdnin bylo vzhledem k táborům a dovoleným velice složité dávat tým dohromady a podařilo se nám odehrát pouze jedno přípravné utkání proti Rajhradu (výhra 4:1). Navíc jsme vzhledem k nedostatečnému počtu hráčů ročníků 2002 - 2003 doplnili tým o 9 (!) kluků ročníku 2004, kteří věkově ještě patří do mladších žáků a z nichž velká část neměla doposud s hrou na velkém hřišti vůbec žádné zkušenosti.

K prvnímu mistráku k nám zavítali žáci FK Znojmo, kteří pro nás byli naprosto neznámí. Z těchto důvodů jsem opravdu nevěděl, jak kluci první ostrý start zvládnou, ale musím říct, že se s tím poprali velice dobře. Začátek byl ale studenou sprchou - chyba ve středu hřiště potrestána již v první minutě brankou - 0:1. Hráči hostů měli jednoznačnou fyzickou převahu a dostali nás opravdu pod tlak, v němž hráči zmatkovali a báli se hrát. Z ojedinělé, ale velmi pohledné akce se nám přesto podařilo vyrovnat. Lukáš Zámečník se skvěle zorientoval ve středu hřiště, krásnou křižnou přihrávkou našel Martina Běláka, který ve vápně udržel chladnou hlavu a bez problémů skóroval - 1:1. Po této brance se hra trochu srovnala a podařilo se nám vymanit ze sevření hráčů Znojma. Bohužel přišel zbytečný faul před naší šestnáctkou, kapitán soupeře opřel přesnou střelu o tyč a dostal hosty znovu do vedení 2:1. Naši se opět dostali pod "deku" a báli se hrát, což pramenilo ve třetí branku hostů.

V poločase jsem kosmeticky přeskupil sestavu a hlavně hráčům zdůrazňoval, aby se nebáli hrát. Aby se soustředili na hru a ne na výsledek a každou situaci se snažili řešit fotbalově, byť budou pod tlakem. A musím říct, že to všichni do jednoho do puntíku splnili. Do druhé půle vyběhlo totiž úplně jiné mužstvo, sebevědomé, hráči se nebáli přecházet jeden na jednoho a kombinovali, jako by spolu hráli od nepaměti a nikoliv první zápas. Odměnou jim byly ovace rodičů a fandů a také branka na 2:3. Petr Knol se chopil míče ve středu hřiště a zrychlením dostal celou zálohu i obranu soupeře do role statiků. Vedle této branky jsme si ve druhé půli vytvořili další čtyři opravdu velké brankové příležitosti! Roman Černý dokonce nastřelil spojnici břevna a tyčky, ale srovnat se nám bohužel nepodařilo. Hráči si však ověřili, že hrát konstruktivně a bez zbytečné bázně je v jejich silách. To je mnohem důležitější než konečný výsledek.

Vojkovice "mladší žáci" - FK Znojmo 1:2
Také mladší žáci se o první body rvali proti týmu ze Znojma. Bohužel tento zápas ovlivnila únava kluků, kteří měli v nohách náročné utkání za starší žáky. Přesto jsme soupeře přehrávali a téměř po celý zápas jsme měli optickou převahu. Ale také hráči soupeře byli velice šikovní, zejména potom jejich kapitán Martin Veselý. Svou rychlostí a vedením míče často motal naší obraně hlavy a v první půli se mu podařilo vstřelit 2 branky a prohrávali jsme 0:2. Také jsme si vytvořili řadu dobrých příležitostí, ale něco tomu chybělo, spousta akcí byla překombinovaných a také únava byla znát.

Do druhé půle šli kluci s úkolem zjednodušit hru a více se tlačit do koncovky. Rychlejším střídáním se také dařilo držet hráče ve větším pohybu a chvílemi soupeř opravdu bránil s vypětím všech sil. Musím pochválit oba brankáře Znojma, kteří chytali opravdu fantasticky a velkým dílem přispěli k tomu, že se nám podařilo vstřelit pouze jednu branku. Ta ale stála za to. Kryštof Malý se v těžké pozici skvěle zorientoval a lobem přehodil vybíhajícího gólmana hostů. Poté se kluci vyhecovali ještě víc a do soupeře se zakousli. Skvělý výkon, příkladná bojovnost, krásné fotbalové akce - nic z toho však už ke gólu bohužel nevedlo a tak také mladší žáci prohráli o jednu branku - 1:2.
Po prvním kole jsme tak sice ztratili všechny body, ale nemusíme ze rozhodně za nic stydět. Kluci ukázali, že fotbal umí a pro všechny včetně nás trenérů je důležité vidět, že jdeme správnou cestou. (Radim Hanzlík, trenér)